Header Ads

İkramlık çikolatada payımız yüzde 29’a çıktı

Reklam

Son olarak Gaziantep’te gerçekleştireceği 85 bin metrekarelik yatırımın müjdesini veren Şölen, kendi alanında Avrupa’nın en yüksek teknolojisine sahip Silivri’deki fabrikası ile de hem yurtiçi hem de ihraç pazarlar için üretim yapıyor. 

Turquality Programı kapsamında da desteklenen Biscolata ve Ozmo markalarının üretildiği, gelecek 20 yılın gıda güvenliği standartlarını tam olarak karşılayan Silivri’deki üretim tesislerinin kapısını gazetecilere açan Şölen’in CEO’su Elif Çoban, “Kuruluş aşamasında Gaziantep’teki fabrikalarımızın yanı sıra Silivri fabrikamıza da 100 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bu fabrika Avrupa’nın en gelişmiş teknolojisiyle kurulan tesis olma özelliğini hala taşıyor. Gaziantep’te yeni kuracağımız tesisin teknolojisi daha da gelişmiş olacak. Gıda güvenliği konusuna büyük önem veriyoruz. Hem Gaziantep’te hem de Silivri’de gıda güvenliğinde öncü tesislerimizle büyüyoruz” dedi. Elif Çoban, Kurban Bayramı’nda hem Karim Rashid tarafından tasarımı yapılan Milango hem de hediyelik ve ikramlık kategorisindeki diğer ürünlerle pazar paylarını artıracaklarını vurguladı.

Kurulduğu günden bu yana çikolata, çikolatalı ürünler ve şekerleme sektörünün en hızlı büyüyen firmalardan biri olan Şölen, yatırımlarına ve üretimine hız kesmeden devam ediyor. 4’ü Gaziantep’te, 1’i İstanbul’da olmak üzere 5 tesisinde ürettiği ürünleri tüketicilerle buluşturan Şölen, teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veriyor. Pazarda fenomen haline gelen Biscolata ve Ozmo markalarının üretim hatlarını basın mensupları ile birlikte gezen Şölen CEO’su Elif Çoban; yenilikçi ürünlerin önemli bir bölümünün üretildiği Silivri tesislerinde firmanın son dönemdeki çalışmaları, yatırımları ve Silivri tesisindeki üretim süreçleri ile ilgili bilgiler verirken sektörün durumu ve yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şölen CEO’su Elif Çoban: ‘’3 yılda 2.5 kat büyüdük’’
2011’de 420 milyon TL ciro elde eden ve 2012’yi 600 milyon TL ciroyla kapatmayı hedefleyen Şölen, bu yıl Gaziantep ve Silivri’deki tesisler için 75 milyon 600 bin TL’lik ek yatırım gerçekleştirdi. Elif Çoban, Silivri fabrikasının Gazitantep’ten çıkan Şölen markasının gelecek vizyonunun en iyi göstergelerinden biri olarak 2009 yılında toplam 100 milyon dolarlık yatırımla, Avrupa’nın en son teknolojileri kullanılarak oluşturulduğunu söyledi. Çoban, “Burada çikolatalı unlu mamül üretiminde çok iddialı bir işe giriştik. Nitekim, bu fabrikadan çıkan ilk marka olan Biscolata ile, peşinden gelen Ozmo ile kendi segmentlerinin lideri olan iki şampiyon marka çıkardık” dedi.

“Entegre tesiste gelişmiş otomasyon sistemi kullanılıyor”
Silivri’deki üretime 2009 yılında Biscolata Starz ürünü ile başladıklarını söyleyen Çoban, 2012 yılında hat sayısının 10’a yükseldiğini belirterek; tesisin benzerlerinden ayrılan en önemli özelliğinin tüm süreçlerde çok gelişmiş bir otomasyon sisteminin kullanılması olduğunu vurguladı. Elif Çoban şöyle devam etti: “Otomasyon sisteminin önemli getirisi tüketicinin karşısına doğru ve erişilebilir fiyatla çıkmak ve en kaliteli ürünü sunmak. Pazardaki hızlı, sağlıklı büyümemizin ve yaygınlığımızın arkasındaki önemli unsurlardan biri de bu. Böylece müşteri memnuniyetimizi de artırıyoruz. Otomasyon sisteminin en önemli unsurlarından biri de 14 milyon TL’lik yatırımla oluşturduğumuz ve Türkiye’de bir elin parmağını geçmeyen sayıdaki akıllı depo yönetimimiz. Bu depo sektörün gereksinimlerini ve standartlarını eksiksiz olarak karşılıyor. Ürünlerin depoya girişinden çıkışına kadar bütün hareketlerinin rahatlıkla görüntülenmesini sağlarken verdiği raporlarla da depo yönetimine olumlu katkılar sağlıyor. Böylece alanın verimli kullanımını ve maliyet optimizasyonunu sağlıyoruz. ”

“Gaziantep’te inşaat başlıyor, ilk ürün 2013 Ağustos’ta çıkacak”
İstanbul’daki üretim planlandığı gibi devam ederken Gaziantep’teki yatırım ve çalışmaların da hızla sürdüğünü belirten Elif Çoban, “Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 85 bin m2’lik alana kurulacak ve toplamda 100 milyon TL’ye mal olacak yeni tesisin yatırımını başlattık. Gaziantep’te bulunan mevcut dört tesisin taşınacağı fabrika bir yıl içerisinde tamamlanacak, şu anda inşaat aşaması devam ediyor. Yeni teknoloji ve yatırımlarla güçlendirilecek olan Gaziantep fabrikasında önemli bir kapasite artışı da sağlanacak’’ dedi. Bu yeni entegre tesisin Şölen’in sektördeki iddiasını ve gelecek hedeflerini en iyi şekilde yansıttığını söyleyen Çoban, gıda güvenliği için de 50 milyon TL yatırım yaptıklarını ve bu yatırımı 20 yıl sonrasına hazır olma misyonu ile şekillendirdiklerini ifade etti. Çoban, “Gıda güvenliği konusuna büyük önem veriyoruz. Hem Gaziantep’te hem de Silivri’de gıda güvenliğinde öncü tesislerimizle büyüyoruz” dedi.

“İkramlık çikolatada payımız yüzde 29’a çıktı”
Çikolata sektörünün genelinde olduğu gibi Şölen’in de bayram dönemlerini son derece hareketli geçirdiğini belirten Elif Çoban, son yıllarda bayramların yaz aylarına rastlamasının kendileri için önemli bir fırsat yarattığını açıkladı. Elif Çoban, “Bilindiği gibi, bayramlar son yıllarda çikolata satışlarının görece daha düşük olduğu yaz aylarına denk geliyor, bu da 12 ay yüksek satış performansı için elimizi kuvvetlendirdi” dedi. Şölen’in satışlarının her yıl ortalama yüzde 20’nin üzerinde arttığını, son Ramazan Bayramı’nda ikramlık çikolatada pazar paylarını yüzde 25’ten yüzde 29’a; henüz yeni adım attıkları ikramlık şekerde ise pazar paylarını yüzde 8’den yüzde 9’a çıkardıklarını açıklayan Elif Çoban, ikramlık çikolatada Octavia ve Milango başta olmak üzere, Diamond, Matmazel ve Tual markaları ile pazarda oldukça kuvvetli olduklarını söyledi.

“Milango Ramazan Bayramı’nda 105 bin aileyi mutlu etti”
Dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid tarafından tasarlanan Milango’nun yeni versiyonlarının ilk kez Ramazan Bayramı’nda satışa çıktığını söyleyen Elif Çoban, “Karim Rashid ile bir hayali paylaştık ve Milango’larla onbinlerce yeni eve ulaştık” dedi. Time Dergisi tarafından ‘Amerika’daki en ünlü endüstriyel tasarımcı’ seçilen Karim Rashid ile çalıştıklarını belirten Çoban, “Bize hem modern hem de yenilikçi bir tasarım yaptı. Bu çikolatada tasarımın yanı sıra fındıklı, antep fıstıklı, bitter portakallı madlen çeşitleri gibi farklı tatlar da tüketicilerimizin ilgisini çekecek” dedi. Ramazan Bayramı döneminde 105 bin kutu yeni Milango satıldığını ifade eden Çoban, Şölen ürünlerinin ilk denemenin ardından ikinci kez de tercih edildiğini, Ramazan Bayramı’nda Şölen markasıyla ilgili tüketici sadakatinin yüzde 78’ten yüzde 86’ya çıktığını söyledi.

Şölen’den çikolata seçiminde uyarılar
Elif Çoban, yaklaşan bayram öncesi kaliteli ve sağlıklı çikolata seçimi için tüketicilere bazı önemli uyarılarda bulundu:
• Markasız ve ambalajsız ürünlerden kaçının.
• Kilosu 15 TL’nin altında satılan ürünlerin gerçek çikolata olması çok zordur, iyi kontrol edin.
• Ağızda kolay eriyen, homojen ve parlak renkli ürünleri tercih edin.
• Çikolata alırken öncelikle ürünün markasına, güvenirliğine dikkat edin.

Önizleme

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.