Header Ads

Devrimsel değil, evrimsel yaklaşımı benimseyen tasarım felsefesi

Ödüllü Tasarımcı Sven Baacke’nin Başkanlığı’nda birbirini tamamlayan beş kişilik Gaggenau Tasarım Ekibi tarafından tasarlanan Gaggenau ürünleri, teknik açıdan mükemmel ve uzun ömürlü olmakla birlikte, estetik açıdan da keyif veriyor.

Üstün kaliteli ev cihazlarının lideri Gaggenau’nun tasarım felsefesinde, gelenek ve yenilikçilik birlikte öne çıkıyor.

Lüks mutfak aletleri sektörünün en önemli markası Gaggenau, tasarımlarını Alman geleneklerine göre en mükemmel şekilde gerçekleştiriyor, en yüksek seviyede işlevselliğe ve kaliteye sahip dayanıklı ürünleriyle, sadece çağın beklentilerine cevap vermekle kalmıyor. Gaggenau, tasarımları ve ürünlerini, mantıklı bir şekilde ileriyi düşünerek ve çağın moda akımlarına kapılmaksızın geliştiriyor. Süreklilik ve özgünlük, büyük alanların kapılarını açarken, aynı zamanda paslanmaz çelik, alüminyum veya cam malzemelerle kombine edilen net bir çizgi ortaya çıkarıyor. Tasarımların işlevsellikleri ve yüksek performansları, ayrıca, özel işleme teknikleriyle mükemmelleştiriliyor. Renkleri minimal oranda tutulan tasarımlar, bu sayede, asıl potansiyellerini yansıtma fırsatı buluyor. Gaggenau’nun tasarım yaklaşımını, adeta kendi kendini yenileyen evrimsel bir felsefe olarak niteleyen 38 yaşındaki Gaggenau Baş Tasarımcısı ve Tasarım Bölümü Başkanı Sven Baacke, “Yeni yaşam tarzları, beslenme alışkanlıkları ve yüksek sürdürülebilirlik bilinci, bizim yeni uyarlamalar gerçekleştirmemizi gerektiriyor. Ancak bu uyarlamalar, itinalı bir değerlendirmeden sonra ve gerçekten de bir katma değer içeriyor; işlerin daha hızlı ve daha iyi yapılabilmesini sağlıyorsa, yapılıyor” diyor.

Sven Baacke: “Temel unsurlara odaklan, ama şiirselliği de kaybetme”
Gaggenau Baş Tasarımcısı ve Tasarım Bölümü Başkanı Sven Baacke, kalite ve özgün görünümü, çağdaş tasarımın bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluklar olarak görüyor. Kendisinin gözünde, bütünlük, basitlik ve minimalizm ana kriterler. “Temel unsurlara odaklan, ama şiirselliği de kaybetme” felsefesiyle hareket eden tasarımcı, gelenek ile yenilik arasındaki gerilimi sürekli olarak canlandırma ve bundan kendi ruhunu taşıyan, bütüncül ürünler geliştirme tutkusunu Gaggenau markasına has bir görev olarak tanımlıyor. 1974 doğumlu olan Sven Baacke, Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu. Gaggenau tasarım ekibine 2003 yılında katılan Baacke, Gaggenau’nun dünyanın her yerinde en çok tercih edilen efsane 200 serisi fırınların geliştirilmesinin ardındaki itici gücü oluşturuyor. Baacke’nin liderliğinde Eurocucina Milano 2011 Fuarı kapsamında kurulan yenilikçi Gaggenau standı, herkesin almak için üstün gayret sarf ettiği uluslararası iF Tasarım Ödülü ile taçlandırıldı.

Eşsiz cihazlara ruh ve biçim veren Gaggenau Tasarım Ekibi
Sven Baacke’nin liderlik ettiği Gaggenau Tasarım Ekibinde, farklı ürünlerden sorumlu değişik bakış açılarına sahip ve birbirini tamamlayan dört tasarımcı bulunuyor.

Janina Fey: “Tasarım, insanların hayal gücünü harekete geçirir ve mutluluğunu artırır.”
Doğayla, insanlarla ve yabancı kültürlerle her gün haşır neşir olmak, 1983 doğumlu Gaggenau tasarımcılarından Janina Fey’in en güçlü ilham kaynaklarını oluşturuyor. Tasarımcılık Yüksek Okulu mezunu Fey, üniversite eğitimi sırasında Japonya’da çalışıyor ve bitirme tezinde, “kültürlerarası vücut bakım ürünleri” konusunu ele alıyor. Eşi benzeri olmayan uzun ömürlü ürünlerin geliştirilebilmesi için üstün kaliteli malzemelerin kullanılması, kalite ve sürdürebilirlik unsurları, onun için büyük önem taşıyor. Fey, 2009 yılından bu yana bu ilkeler doğrultusunda, Gaggenau’da fırınlar ve bulaşık makineleri tasarlıyor. Fey, yeni yollar bulmayı ve ayrıntıların, ayrıştırıcı faktörler şeklinde öne çıkarılmasını gerektiren işlevlere odaklanmanın, işinin en heyecanlı yönünü oluşturduğunu söylüyor.

Sándor Klunker: “Tasarım anlam katmayı gerektirir; ürünün derin spesifik anlamı eksikse, en güzel yüzeye sahip olsa bile faydasızdır.”
Gaggenau Tasarım Ekibinin bir üyesi olan 1971 doğumlu Sándor Klunker, tasarımın sadece güzel olması için çalışmayı yetersiz buluyor. Ürünlerin gerçek değerlerini zaman içinde göstereceğine inanıyor. “Kullanımları zevk veriyor mu? İşlevleri, beklentileri karşılıyor mu ve kolay anlaşılıyor mu? Ürünler güvenilir ve uzun ömürlü mü?” Bu tür sorular, Tasarımcılık Yüksek Okulu mezunu Klunker’i sürekli yeniden motive ediyor. 2005 yılından bu yana davlumbazlar, özel havalandırma sistemleri ile indüksiyonlu ve gazlı ocaklar tasarlıyor.

Sebastian Knöll: “Tasarım, dünyada meraklı gözlerle dolaşmayı ve objelere her zaman masumca bakmayı gerektirir.”
1976 doğumlu Gaggenau Tasarımcısı Sebastian Knöll, özgünlük, uygunluk ve akıl, kriterlerinin tasarıma yön verdiği görüşünde. Daha önce ince tesviyecilik mesleği eğitimini de tamamlayan Tasarımcılık Yüksek Okulu mezunu Knöll, tüm bunlara bir de sürpriz unsuru eklendiğinde, tasarımın mükemmelleştiğini söylüyor. Yaratıcı çözümler geliştirmek, yeni teknikleri ve malzemeleri kullanmak ve tüm bunları yaparken mükemmel sonuçlar yaratmak, Knöll’ün motivasyon unsurlarını oluşturuyor. Tasarımcılığa, 2002 yılında, BSH şirketinin Neff/Constructa markalarının tasarım departmanında başlamış. Dört yıl sonra Gaggenau’ya geçen uzman tasarımcı, şu anda, Gaggenau’nun soğutucu, derin dondurucu, özel pişirme cihazları ile departmanlar arası ön geliştirme konularından sorumlu.

Sören Strayle: “Tasarım, estetik bir artıdan çok daha fazlasıdır. Çünkü tasarım, kullanıcıya, özgürlük alanı ve yaşam kalitesi sağlar. ”
Gaggenau tasarımcılarından 1970 doğumlu Sören Strayle’nin çalışmasının merkezinde, Gaggenau’nun bir ürününün, hem görsel hem dokunsal hem de akustik açıdan geliştirilmesi bulunuyor. Tasarımcılık Yüksek Okulu mezunu Strayle, 2004 yılından bu yana cihazların kolay ve herkesin anlayabileceği şekilde kullanılabilmesini sağlıyor. İşinin ana hatlarını, Gaggenau marka değerlerinin, müşterilere, duyularla algılanabileceği şekilde tanıtılması ve bu değerlerin görünebilir, hissedilebilir ve duyulabilir hale getirilmesinden oluşuyor. Bu muhteşem deneyim, malzeme ve şekillerle işbirliği yapan, mükemmel bir şekilde birbirlerine adapte edilmiş göstergeler, kullanım elemanları ve seslerle eşi benzeri olmayan bir hal alıyor.

Gaggenau’nun uluslararası tasarım ikonları
1986 yılında tanıtılan ve çok sayıda uluslararası tasarım ödülüne sahip 90 cm’lik Gaggenau EB 388 fırın, bir ikona dönüşmüş bulunuyor. Ev mutfakları için geliştirilen, su giriş ve çıkışına sahip Gaggenau ED 220 buharlı fırın, yemeklere zarar vermeyen buharlı pişirme sistemiyle milenyum başlangıcında, eşsiz lezzet deneyimleri yarattı. 2007 yılında piyasaya sürülen Gaggenau Vario 400 Soğutucu Serisi’nin paslanmaz çelik iç giydirmeli modüler cihazları, sektöre yeni ölçütler getirdi. Gaggenau, 2011 yılında, ocağın tüm yüzeyini tek bir ocak gözüne dönüştüren, ekstra büyüklükte renkli bir dokunmatik TFT ekran üzerinden kontrol edilen tüm yüzeyi indüksiyonlu CX 480 ocağıyla, çok sayıda uluslararası ödülün sahibi oldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Önizleme