Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son haberlerimiz:

latest

Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatları

Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatlarını günümüz kuşaklarına aktaran Asitane, bu mutfağın en merak edilen çeşnilerinden “Balık ve Mahsûl...

Osmanlı saray mutfağının unutulmuş tatlarını günümüz kuşaklarına aktaran Asitane, bu mutfağın en merak edilen çeşnilerinden “Balık ve Mahsûlât-ı Bahriyye”menüsünü lezzet meraklılarının beğenisine sunuyor.

Basılı dokümanlara geçemeyen ve günümüze hakkıyla ulaşamayan saray mutfağının en ihtişamlı örneklerini gün ışığına çıkarttığı ve aslına uygun malzeme ve usullerle pişirdiği 400’ü aşkın reçeteyle günümüze taşıyan AsitaneRestaurant; Fatih Sultan Mehmedve Kanuni Sultan Süleyman Dönemi yemekleri, Sarayda İftar Sofrası, Kurban Bayramı Ziyafeti, Osmanlı Saray Mutfağında Av gibi farklı menülere bir yenisini daha ekliyor.

Balık ve deniz ürünü çeşitlerinin gerek saray gerekse halk tarafından çok tüketilmediği düşünülmesine rağmen Topkapı Sarayı Matbah-ı Amire kayıtları, Şirvani, Mehmet Kamil ve Mahmud Nedim Bin Tosun’un yemek defterlerindeki kayıtlarda deniz ürünü çeşitlerinin ve reçetelerinin günümüze oranla daha zengin ve farklı olduğunu görülüyor.

Bizans döneminde Eski Sur’un dışında inşa edilen Kariye Müzesi’nin gölgelediği bahçesi ve Osmanlı yapısına sadık kalınarak inşa edilen binasıyla 20 yılı aşkın süredir konuklarına hizmet veren Asitane, bukayıtlardan yola çıkarak hazırladığıbalık ve“Mahsûlât-ı Bahriyye” menüsünde;Karidye Pilakisi, Asma Yaprağında Mercan, Tarak Pilavı, Safranlı Kalkan, Palamut Papaz Yahnisi ve İskorpit Çorbası gibi tatları bugünün kuşaklarına aktaracak.


Osmanlı’daBalıkveMahsûlât-ıBahriyye/
TadımMenüsü (13 adetyemektenoluşuyor)14-27 Ocak 2013

Midyeli Lahana Sarması
Karidye Pilakisi (XV. Y.Y)
Karidesli Kalamar Dolması
Kadeh Sultaniye- Emir Türkiye

Tarak Pilavı (1844)
İskorpit Çorbası (1865)
Uskumru Köftesi (1844)
Kadeh Gewurtztraminer Şili, 2009

Ayva Murabbası (XV. YY)
Nar Çiçeği Şurubu (XVI. YY)

Palamut Papaz Yahnisi (1908)
Asma Yaprağında Mercan (XV. YY)
Safranlı Kalkan
Kadeh PinotGrigio İtalya, 2011

Sembuse-i Hamir (1650)
Demirhindi şurubu (XVI. YY)

Önizle

Hiç yorum yok