Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

İsrafı azaltmak için öncelik ekmeğin bayatlamasını önlemek!

İsrafı azaltmak için öncelik ekmeğin bayatlamasını önlemek! Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası’nın Başbakan’ın önderliğinde yürütülen Ekm...

İsrafı azaltmak için öncelik
ekmeğin bayatlamasını önlemek!
Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası’nın Başbakan’ın önderliğinde yürütülen Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’na destek vermek amacıyla düzenlediği “Bayat Ekmeği Getir, Taze Ekmeği Götür” kampanyası yakında başlıyor. 

Uygulamaya göre İstanbullular bayat ekmeklerini çöpe atmak yerine fırınlara getirip tazesiyle değiştirebilecek. Peki, daha başlamadan tartışmaları da beraberinde getiren bu kampanya gerçekten ekmek israfına bir çözüm mü yoksa israfı arttıracak bir uygulama mı?

“Bayat Ekmeği Getir, Taze Ekmeği Götür” kampanyasını değerlendiren Doygun Ekmek Pazarlama Müdürü Burcu Özcan, kampanyanın israfı azaltmayacağını düşündüklerini belirtti. Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun kampanya ile israfın daha da artacağına yönelik açıklamalarına katıldıklarını belirten Burcu Özcan, günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar adet ekmeğin israf edildiği ülkemizde, israfı önlemeye yönelik atılan adımların çok dikkatlice planlanması gerektiğine dikkat çekti. Özcan, öncelikle ekmeği taze tutmanın yollarını öğrenmemiz gerektiğini vurguladı.

Paketli ekmek tüketmek ve derin dondurucuda saklamak israfı yüzde 50 azaltıyor
Paketli ekmek tüketiminin ekmek israfını azaltmanın en kesin yolu olduğunu ifade eden Özcan, “Öncelikle gelişmiş ülkelerde yerleşmiş olan ekmek tüketim alışkanlığının ülkemizde de benimsenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İhtiyaç duyulduğu kadar ekmek almayı ve kalan ekmeklerimizi ambalajlarıyla birlikte derin dondurucuda saklamayı alışkanlık haline getirdiğimizde ekmek israfı da büyük oranda azalacak.

Ambalaj Sanayicileri Derneği de paketli ekmek tüketiminin israfı yüzde 50 oranında azaltacağını belirtiyor. Aldığınız paketli ekmekleri derin dondurucuda yaklaşık altı ay kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz. Yemek istediğinizde de ekmek kızartma ve tost makinelerinde ısıtarak ya da kendiliğinden çözünmesini bekleyerek ekmeğinizi ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz.” diye konuştu.

Önizle

Hiç yorum yok