Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Konsantrasyon sağlayan 7 besin!

Yediklerinizin kontrasyonunuzu sağlayacağınız biliyor muydunuz? “Konsantrasyon sorunum var ve odaklanamıyorum” diyenlerdenseniz, iyi uyku al...

Yediklerinizin kontrasyonunuzu sağlayacağınız biliyor muydunuz?

“Konsantrasyon sorunum var ve odaklanamıyorum” diyenlerdenseniz, iyi uyku alıyor, yeterli miktarda sıvı tüketiyor ve beyin geliştiren egzersizler yapıyorsunuz. Peki günlük beslenmeniz nasııl?

Yaşımız ilerledikçe, vücudumuzda bizimle birlikte yaşlanıyor. İyi haber ise zihninizi aşağıdaki besinlerle zinde tutabilirsiniz.

Kafein
Bu madde enerjinizin artmasına ve konsatrasyon için odaklanmanıza yardımcı olur.

Şeker
Şeker dendiği zaman aklınıza sofra şekeri gelmesin, uzmanlar gküloz tükeriminden bahsediyorlar. Fazla abartmamak kaydıyla glükoz içeren içecekler, hafızanıza, düşünme sürecinize ve akılsal yeteneklerinize olumlu etkide bulunur.

Kahvaltı
Bu öğünü atlayanlardan mısınız? Araştırmalara göre, kahvaltı kısa dönemli hafızayı ve dikkati artırıyor. Kahvaltı eden öğrenciler etmeyenlere göre, gözle görülür oranda daha başarılı oluyor. Uzmanların beyne tam katkı yaptıklarını söyledikleri kahvaltılık ürünler arasında, tam lifli tahıllar, süt ürünleri ve meyveler var.

Balık
Omega 3 yağlı asitlerince zengin olan, protein deposu olan balık, beynin gerekli fonksiyonlarını yerine getirmesine ve gelişimine katkıda bulunuyor. Demans ve felç riskini azaltıyor, hafızayı güçlendiriyor.

Çikolata
Antioksidan E vitamininin en iyi kaynakları arasında çekirdek ve ceviz bulunuyor. Bitter çikolatanın güçlü antioksidan etkileri var. Kafein gibi uyarıcıları da içerdiğinden, odaklanmayı ve konsantrasyonu artırıyor.

Avokado
Beslenmenize tam tahıllı yiyecekleri ve avokado gibi meyveleri eklediğinizde, kardiyovasküler hastalıklar ve düşük kötü kolestrol risklerini azaltmış olursunuz. Kan akışına da katkıda bulunduklarından, beyin hücrelerinizi harekete geçirir.

Yabanmersini
Hayvanlarda yapılan araştırmalara göre, yabanmersini beyni, serbest köklerin verdiği zarardan koruyor ve yaşa bağlı olarak gelişen Alzheimer ve demans gibi riskleri azaltır. Araştırmalara göre bu meyve, öğrenme ve kas fonksiyonlarını yaşlanma karşısında geliştiriyor.
Fav

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok