Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Sağlıklı Lezzetler ile Beslenerek Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

Kışın habercisi sonbahar, vücudumuzdaki değişimlerle de kendini iyice hissettiriyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul İli Temsilciliği...

Kışın habercisi sonbahar, vücudumuzdaki değişimlerle de kendini iyice hissettiriyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul İli Temsilciliği Başkanı ve Sağlıklı Lezzetler Danışmanı Prof. Dr. Murat Baş; dengeli ve sağlıklı beslenerek, hem vücudumuzu kışa ve hastalıklara karşı korumanın hem de formda kalmanın ipuçlarını veriyor.

Sonbahar ve kış bağışıklık sisteminin zayıfladığı mevsimlerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirirseniz, kışın hastalıklara yakalanmanız zorlaşır. Bağışıklık sisteminin gücünü ise yediğiniz besinler ve strese karşı yanıt belirler.

Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul İli Temsilciliği Başkanı ve Sağlıklı Lezzetler Danışmanı Prof. Dr. Murat Baş, “Sağlıklı ve enerjik olacağınız bir kış mevsimi için, yiyeceklerinizin seçimine dikkat etmelisiniz, çünkü bunlar yaşam kalitenizi belirleyecektir.” diyor. Soğuk günlerde enerji ihtiyacı artar ancak aşırı enerji alımından kaçınmak ve sağlıklı besinleri tercih etmek gerekir.

Sonbaharda sağlıklı beslenmenin en pratik çözümü
Sonbaharda sağlıklı beslenerek vücudunu kışa hazırlamak, enerjini ihtiyacını karşılarken formda kalmak isteyenler için en lezzetli ve kolay çözümü Sağlıklı Lezzetler kişiye özel beslenme sistemi ile sunuyor. Sağlıklı Yaşam Akademisi markası www.sağliklilezzetler.com, hazırladığı öğünler ile gerekli her besini alırken kilonuzu korumanızı sağlıyor.

Prof. Dr. Murat Baş ve ekibi tarafından, enerji ve besin değerlerinin hesaplandığı kişiye özel menüler hazırlanıyor. Kişiye özel menü her sabah e-posta ile gönderiliyor. Böylece gün boyu ne yeneceği, ne kadar enerji(kalori) alacağı biliniyor.

Hafif tempolu yaşayanlar; masa başı çalışan, az harekete edenler; tempolu çalışan, yüksek enerji harcayanlar ve iş yerinde sağlıklı beslenmek isteyenler için farklı kalori değerlerinde hazırlanan paket seçenekleri bulunuyor.

Prof. Dr. Murat Baş, vücudumuzu kışa hazırlamak için neler yapmamız gerektiği hakkında şu bilgileri veriyor:

• Besinler içerdikleri protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller açısından birbirinden farklıdır. Tüm besinlerden yeterli ve dengeli miktarlarda almak gerekir.
• Aşırı yemeden kaçınmak için, küçük porsiyonlar tüketmeye çalışın.
• Şerbetli tatlılar yerine, meyveli tatlıları ve meyveleri tercih edin.
• Kış aylarında yüksek yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler kilo almanıza yol açar, aynı zamanda immün (bağışıklık) sisteminize de zarar verir.

• Haftada en az iki kez balık tüketimi, kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarının sağlıklı hale gelmesi ve kalp-damar sağlığı için önemlidir.
• Daha az güneş ışınına maruz kalmak serotonin düzeyinin düşmesine neden olur ve bu da depresyona, besine karşı isteğe yol açabilir. Yeme isteğinizi karşılamak için, iş yerinizde ceviz, fındık, badem, meyveler ve süt gibi sağlıklı atıştırmalıklarbulundurun.
• Tam tahıllar, patates, yer elması ve bal kabağı serotonin düzeyinizi artırmaya yardımcı olur.
• Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimini sağlamak; kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi birçok kronik hastalığı önlemek açısından çok önemlidir.
• Yeterli miktarda probiyotik bakteri bizi diğer enfeksiyonlardan korumaya yardımcıdır. Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerini sofranızdan eksik etmeyin.
• Sağlıklı beslenmenin temel kuralı öğün atlamamaktır. Bu nedenle düzenli aralıklar yemek yiyin.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok