Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Paşabahçe yeni serisiyle mutfaklarınız saraya dönecek

Paşabahçe Mağazaları’nın Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları kapsamında ilk kez 1999 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun 700. yılı dol...

Paşabahçe Mağazaları’nın Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları kapsamında ilk kez 1999 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun 700. yılı dolayısıyla geliştirdiği Osmanlı Koleksiyonu yepyeni ürünlerle genişlemeye devam ediyor. Sınırlı sayıda üretilen özel ürünlerden oluşan koleksiyonun yeni serisi ‘Saray Mutfağı’, koleksiyonerlerin büyük ilgisini topluyor.

Paşabahçe Mağazaları, Osmanlı sanatının görkemli geçmişini çağrıştıran örneklerini tanıtmak ve yeniden yorumlayarak günümüze yansıtmak amacı ile oluşturduğu Osmanlı Koleksiyonu’nun yeni serisi Saray Mutfağı’nı tarih ve sanat tutkunlarının beğenisine sundu.

Osmanlı mutfağı denince akla gelen yemek sanatı, yemek kültürü, çeşitliliği ve sofra zenginliğini en güzel şekilde anlatan Saray Mutfağı serisindeki ürünler tasarlanırken orijinallerinden ilham alındı.

Paşabahçe Mağazaları yeni seri için Osmanlı mutfağında önemli yer tutan içinde yemek ısıtılarak sofraya getirilen, derinliği az, bakır, pirinç, çini örneklerine rastlanan kapaklı kaplardan esinlenerek Nargül, Saraciye, Sahıp, Müsenna, Mestur ve Salbekli sahanları hazırladı.

Serideki tüm ürünler, el imalatı camdan üretilirken üzerlerindeki desenlerin tümü de el işçiliği ile hazırlandı. Ürünler ayrıca 24 ayar altın yaldız ve cam boyaları kullanılarak dekorlandı.

Halk Oyunları Serisi büyük ilgi görüyor

Paşabahçe Mağazaları’nın yakın zamanda hazırladığı ‘Halk Oyunları’ serisi de beğeni toplamaya devam ediyor. Halk Oyunları Serisi’nde Kafkas, halay ve zeybek oyunlarındaki dans figürleri cama işlendi. Kadına olan saygının erkeklerin ciddi, gururlu ve dengeli hareketlerine yansıdığı Kafkas, kimi zaman hareketli kimi zaman, asaleti ortaya koyan duruş ve adımlarla örülmüş olan Zeybek, yaşamın enerjisini, döngüsünü, dayanışmayı, hareketi, durup devam etmeyi ve ritmi simgeleyen Halay’ın figürleri Paşabahçe Mağazaları’nın ‘Halk Oyunları’ serisiyle vazo, kase ve şekerliklerde yeniden hayat buldu.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok