Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Hayal Bahçede, Gerçek Zeytinyağı

Zeytinyağında Türkiye her geçen yıl üretimini artırıyor ama büyürken hedef zeytinyağının cam şişeye girmesi, markalaşması. “Hayal Bahçe’den”...

Zeytinyağında Türkiye her geçen yıl üretimini artırıyor ama büyürken hedef zeytinyağının cam şişeye girmesi, markalaşması. “Hayal Bahçe’den” zeytinyağları da babasının hayalini zeytinyağı markasına dönüştüren genç bir kadın girişimci tarafından Urla’da üretilmeye başladı.


Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından gerçekleştirilen rekolte tahmin çalışmalarına göre, Türkiye 2017-2018 sezonunda 455 bin ton sofralık zeytin, 287 bin ton düzeylerinde de zeytinyağı üretimi bekliyor. 2018 yılında zeytinyağında ihracat hedefi ise 500 milyon dolar. Dünyada zeytinyağı üreticisi ilk 5 ülkeden biri Türkiye ve İspanya'nın ardından dünya ikincisi olma amacıyla bu yolda ilerliyor. Türkiye’nin hedefi büyümek ama büyürken zeytinyağının cam şişeye girmesi, markalaşması. Hayal Bahçe’den natürel sızma zeytinyağı da Türkiye’nin bu hayalinin peşinde giden genç bir kadın girişimci tarafından Urla’da üretilmeye başladı.

Hayal Bahçe’den markasının kurucusu Kübra Özmen: “Zeytin bahçesi bir zamanlar babamın hayaliydi, sonrasında benim. Babam yıllarca zeytine, zeytinyağına ve zeytin ağacına olan tutkusuyla hep zeytin bahçemizin olmasını istedi. Yolumuz 2016 yılında Urla’ya düştü ve hikayemiz başladı. Önce bahçemize kavuştuk. Yılların ilgisizliğini telafi edebilmek için özenle çalışıp onu layık olduğu hale getirdik ve sonra ona “Hayal Bahçe” adını verdik. Markamızın adının Hayal Bahçe’den olmasının sebebi is; bütün ürünlerimizi Hayal Bahçe’deki ağaçlarımızdan elde etmemiz’’ diyor.

Hayal Bahçe’den markası ile Türkiye’nin zeytinyağındaki markalaşma sürecine katkıda bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirten Özmen, markalaşmada öğrenmenin önemine dikkat çekiyor. Asıl mesleği iç mimarlık olan Özmen, Hayal Bahçe’den markasının doğuşunda doğru adımlar atmak ve pazarlama sürecini iyi yönetebilmek için pazarlama iletişimi üzerine yüksek lisans yapmış.

Hayal bahçeden natürel sızma zeytinyağı

Hayal Bahçe, İzmir Urla’nın Kuşçular köyünde 90 dönüm arazi üzerinde, yaklaşık 2000 zeytin ağacının bulunduğu bir zeytin bahçesi. Kübra Özmen, bahçenin ardından tasarımı kadar niteliğine de önem verdikleri atölyelerini gıda tesislerinde kullanılması uygun olan malzemeleri seçerek doğru uygulama teknikleriyle inşa ettiklerini anlatarak: “Hasat döneminde elle topladığımız zeytinlerimizi aynı gün modern tesisimizde ‘soğuk sıkım’ yöntemi ile sıkıyor ve zeytinyağımızı, sıcaklığı her mevsim doğru derecede tutulan ve güneş ışığından korunan bekleme alanımızdaki dikey krom konik tanklarımızda muhafaza ediyor, müşterilerimizden gelen siparişler için şişeliyoruz” diyor.

Yeni hayali, ürettiği zeytinyağına kalite ödülü almak

Markasını kurarken asıl amacının kaliteli zeytinyağını tüketici ile buluşturmak olduğunu belirten Özmen, 2017 yılı hasadının verimli geçtiğini, elde ettikleri zeytinyağları için yapılan analizlerin dünyaca kabul gören değerler seviyesinde olduğunu belirterek, “Yeni hayalim ve hedefim yurt içi ve yurt dışında düzenlenecek olan natürel sızma zeytinyağı kalite yarışmalarından ödülle dönmek” diyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok