Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Türk usulü Sarajevo’nun köftesi...

Köfte deyip geçmeyin yerken adamı yemekten nefret de ettirir, ağızda kalan lezzeti ile bağımlılık yapıp kapılarda da bekletir. 6üstü40kofte ...

Köfte deyip geçmeyin yerken adamı yemekten nefret de ettirir, ağızda kalan lezzeti ile bağımlılık yapıp kapılarda da bekletir.

6üstü40kofte için ciddi bir çalışmanın ürünü tonlarca et harcanmış. Günlerce emek verilmiş. Şirketin Kurucu ortakları Hakan Sağdıç ve kardeşi Serkan Sağdıç varol olan yemek kültürürnü koruyup yaşatmak ve geliştirmek için uğraş veriyorlar.

Altı Üstü Kırk Köfte’de farklı lezzete sahip köfteler, irmik tatlısı ve halı boyalarından yapılan özel şerbete doyum olmuyor. Üsküdar’ın yeni ‘gastronomi yolu’ Uncular Caddesi’nde Bayburtlu ailenin açtığı “Altı Üstü Kırk Köfte” adlı lokanta menüsünde yer alan Cevabi, Boşnak köfte, Plesk Avica Köfte, Mostar Köfte, Karışık Köfte ile konukarın müthiş lezzetler sunuyor. Birbirinden farklı lezzete sahip köftelerden sonra sunulan irmik tatlısı ve yanında sunulan çeşitli otlardan oluşan halı boyalarından yapılan özel şerbet ise damakta tadı zirveye çıkarıyor.

Nezih, kibar ve şık dekorasyonu ile butik olarak hizmet veren Üsküdar Uncular Caddesindeki Gastronomi sokağındaki bu Sağdıç ailesinin ürettiği bu lezzet dev bir kapsama alanına sahip. Ürettikleri çeşit çeşit köftelerle damaklarda iz bırakıyorlar. Gün için yüzlerce misafiri konuk ederek sokağın en canlı işletmesi unvanına sahipler. Özellikle Hakan ve Serkan Kardeşlerin nur yüzlü anneleri Necla Durgut lezzet konusunda ki reçeteleri geçmişten bu güne taşıyan kütüphane.

ET PİŞİRMENİN SIRLARI
“Altı Üstü Kırk Köfte”nin hikayesini anlatan Serkan Sağdıç, bir yıl boyunca Mengenli Ramazan Yalçın’dan ustalığın dededen kalma geleneksel yöntemlerini öğrendiğini belirterek “Bana et pişirmenin tüm sırlarını öğretti. Sarajevo’nun köftesini Türk damak tadına uyarladık. Köfteye ruh katarak lezzet yaratıyoruz” dedi.

SULTAN GENÇ OSMAN’IN SOYUNDAN NECLA DURGUT
Serkan Sağdıç, “Ailem çok önceleri Konya Aksaray’dan Bayburt’a göç etmiş. Hatta annem Necla Durgut, Yedikule zindanlarında boğularak şehit edilen Sultan Genç Osman’ın soyundan geliyor.

150 YILLIK LOKANTACI AİLEDEN GELİYOR
Bayburt’ta 150 yıllık lokantacı bir aileden geldiğini söyleyen Serkan Sağdıç, “Çoruh Lokantası’nda Bayburt’ta yaptığımız yemekler beğeniliyordu. Lokantacılık bizim genlerimizde var. Annem Necla Durgut yönetiminde ağabeyim Hakan Sağdıç ile birlikte “Üsküdar Pilavcısı” adlı sulu yemeklerin bulunduğu restoran çalıştırıyor. Ancak sulu yemekler para kazandırmıyordu.

KÖFTE ÖĞRENMEK İÇİN 3 TON ET HARCADIM
Ben et yemekleri ve köfte ağırlıklı çalışmak istiyordum. Ağabeyim Bosna Hersek gezisinde Cevabi köfteyi görerek bana anlattı. Ben de kebap tariflerinde farklı köfte arayışına girdim. Sonunda Ramazan ustadan ders almaya başladım.

Cevapi köfteyi içindeki sulanma oranını ve baharat bölümünü değiştirerek yassı ve Türk köftesi haline getirdim. Yanında özel ekmeği, piyazı koydum. 2.5 yıl en iyi köfteyi yapmak için yaklaşık 3 ton et harcadım. Etleri ziyan etmedik sulu yemeklerde kullandık. Ramazan ustadan farklı teknikleri öğrendim. Ramazan ustanın sayesinde annemin lokantasında yer alan 600 çeşit yemeğin boyutları değişti.

SAN FRANCISCO’DA KÖFTE LOKANTASI
Hedeflerinde Amerika’nın San Fransisco şehrinde Türk mutfağı lezzetlerinin sunulacağı bir restoran açmak olduğunu belirten Serkan Sağdıç, Amerika’da Teoloji öğretmenliği yapan kızkardeşi Hatice Sağdıç Yıldız’ın üniversiteyi bırakıp lokantacılığa başladığını söyledi.

San Francisco’da açmak üzere yaptıkları çalışmalarda Türk, rum, ermeni ve sefarat mutfağının karışımı olan bir menu hazırladıklarını anlatan Serkan Sağdıç, “Amerika’da 6 bölgede ayrı markalarla restoranlar açmayı hedefliyoruz. Her restoranda ayrı bir lezzet sunarak Türk mutfağının renklerini sunacağız” şeklinde konuştu.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok