Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Su, Beslenme ve Egzersiz Üçlüsü Kışın Sizi Koruyor

Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmaya çalışan bağışıklık sisteminizi su ile güçlendirin.  Waternet Sağ...

Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmaya çalışan bağışıklık sisteminizi su ile güçlendirin. 

Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, su tüketiminin yanı sıra kış aylarında daha sağlıklı kalabilmek için egzersiz yapmanızı ve yeterli su tüketmenizi tavsiye ederken, “Hava şartlarının değişimi sizi egzersiz yapmaktan alıkoymasın. Basit ve düzenli yürüyüşler bile sağlığınıza iyi gelecektir” diyor.

Havaların soğuması ile birlikte, vücutta terleme ile dışarı atılan su miktarında azalma olması, kişilerde daha az suya ihtiyaç olduğu düşüncesini doğurabiliyor. Oysa tam aksine, vücudumuzun soğuk havalarda, gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunabilmesi için en temel ihtiyaçlarından biri de sudur. Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli protein, A, C ve E vitaminleri, demir, çinko, folik asit ve selenyumun yanı sıra yeterli su tüketimi ve egzersiz gerektiğini vurgulayan Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın. Sağlıklı ve düzenli beslenmenizi su ve egzersizler ile desteklediğinizde kışın virüslerden daha kolay korunabilirsiniz” diyor.

Soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın
Diyetisyen Canan Aksoy, bağışıklık, lenf, boşaltım ve dolaşım sistemlerimizin yeterli şekilde çalışabilmesi, vücuda giren zararlı mikroorganizmalarla savaşması ve onları atması için yeterli su tüketiminin önemine değinerek, “Grip olduğunuzda doktorların tavsiyesi bol su için ve dinlenin olacaktır. Zararlı mikroorganizmalar vücuda girdiğinde bunlardan kurtulmak için suya ihtiyaç vardır. Lenf, dolaşım ve boşaltım sistemlerinin tam performanslı çalışması ancak su eşliğinde olur. Bu yüzden soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın” diye konuşuyor.

Kışı daha sağlıklı ve fit geçirmek için sağlıklı beslenme, su ve egzersiz üçlüsünü ihmal etmemek gerekiyor. Su tüketimini artırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için su dışında farklı alternatiflere de yönelebilirsiniz. Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile hazırlayacağınız çaylar, hem metabolizmanızı kışa hazırlar hem de vücudunuzun su ihtiyacını karşılar.

• Bir avuç ıhlamuru yıkayıp demliğin içine koyun ve tane karabiber, çubuk tarçın, taze ya da kuru zencefil, birkaç dilim elma ve limon kabuğunu kaynatın. Gün içerisinde istediğiniz kadar için.
• Bir bardak sıcak suyun içine, birkaç dilim zencefil koyup bekleyin, daha sonra üzerine limon sıkıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.
• Bir çorba kaşığı ıhlamuru, bir poşet ekinezya çayı ile birlikte bir bardak suyun içinde demleyin. Üzerine limon sıkarak için.
• Bir bardak sıcak suyun içine birkaç dilim elma ve portakal kabuğu, çubuk tarçın ve birkaç kakule ve karanfil ilave ederek demleyin. Süzerek için.

Egzersize devam
Yazın bitip, havanın soğuduğunu hissettiğimiz aylar kapımıza dayandı. Yaz aylarına doğru artan zayıflama, fit olma motivasyonundan ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarından kışın da vazgeçmemek gerektiğinin altını çizen Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Havaların soğuması ve okulların başlamasıyla birlikte hastalık risklerinin arttığı bir zamana girdik. Her mevsim ve her sezon bedenimize iyi bakmak zorundayız” şeklinde konuşuyor. Kışın da egzersizlere mutlaka devam edilmesi gerektiğinin önemine dikkat çeken Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, egzersiz sırasında yeterli sıvı tüketilmediği takdirde egzersizden istenilen performansın alınamadığını söylüyor.

Ayrıca, su tüketiminde de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin de saklama koşulları iyi, temiz ve taze olan sular olduğunu belirten Aksoy, daha bilinçli egzersiz programı için ise dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor;

• Aç karına egzersiz yapılmamalı.
• Antrenman öncesinde ve sonrasında mutlaka kilo ölçümü yapılmalı. Her yarım kiloluk kayıp için 1 su bardağı su tüketilmeli.
• Antrenman öncesinde ve sonrasında sıvı tüketimini sınırlamamalı, vücudun ihtiyaçları karşılanmalı.
• Antrenman sırasında 15-20 dakikada bir en az bir çay bardağı sıvı tüketilmeli.
Fav

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok