Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Organik tavuk üretimi için 'sabırlı olun' ve 'pes etmeyin'

Organik gıda hiçbir zaman ucuz olmayacak, olamaz da ama “erişilebilir” olacak diyen ve aile çiftliklerine cesaret veren Orvital Organik Gıda...

Organik gıda hiçbir zaman ucuz olmayacak, olamaz da ama “erişilebilir” olacak diyen ve aile çiftliklerine cesaret veren Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Muharrem Doğan “Bugün organik makarna ve yumurtada kuruşlarla ifade edilen fiyat farklarından söz ediyoruz. Sağlıklı beslenmeye inanan kişiler gelir seviyesi ne olursa olsun bu farkı çocuklarının geleceği söz konusu olduğu için vermeye çekinmiyorlar” dedi.

Organiğin her geçen gün daha da erişilebilir olduğuna indirim mağazalarına giren ve her geçen gün artan organik ürünleri örnek gösteren Doğan “Migros, Carrefour ve Metro gibi büyük zincirlerin yanı sıra bugün A101’lere BİM’lere verdiğimiz ürünlerin artması bizi heyecanlandırıyor. Sadece organik üretim yapan bir marka olarak bu işe gönül veren girişimcilere destek vermeye hazırız. “Sabırlı olun” ve “pes etmeyin” dedi.

“Organik Nedir” biliyor muyuz?

1. Organik üretim=denetlemedir: Organik çiftlikler, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından sertifikalandırılmıştır ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.
Organik tarım toplum sağlığı kadar sürdürülebilir besin zinciri açısından da son derece önemlidir.

2. Organik tarım= ilaçsız ve katkısız üretimdir: GDO’suz, hormonsuz, zirai gübre kullanmaksızın, ilaçsız ve herşeyden önemlisi katkı maddesiz üretim anlamına gelmektedir.
Dünyadaki ve Türkiye’deki organik tarım kanunlarında GDO’lu tohum veya hayvan ırkı tamamen yasaklanmıştır.

3. Organik çiftlikler=ilaçsız doğal tarım alanlarıdır: Organik gıda üretilecek tarlanın organik sertifikası alması için en az 2 yıl hiç bir tarım ilacı ve kimyasal maddeye maruz bırakılmamış olması gerekiyor. 2 yılın sonunda yapılacak toprak analizleri ile teyit alınmaktadır. Kontrollü açık alanda gezen, istediği zaman yem yiyen, yapay hiç bir ışığa maruz kalmadığı gibi dolaşım alanlarında serbestçe gezen hayvanlar, sertifikalı topraklarda gözetim altında üretilmektedir.
Organik beslenme, tarım ilacı kalıntıları, hava ve su kirliliği gibi çevresel toksinlerle karşılaşmamızı önemli ölçüde engeller.

4. Organik üretim=hayvan refahıdır: Organik üretim toplum refahını korur, hayvan refahını ön planda tutar. Hiçbir sınırlayıcı ekipman, yapay ışık kullanılmaz.
Doğanın sunduğu tüm serbestlik ve sağlık organik üretimin temelini oluşturur.

“Organik Tavuk Nedir” biliyor muyuz?

Dünyadaki ve Türkiye’deki organik tarım kanunlarında GDO’lu tohum veya hayvan ırkı tamamen yasaklanmıştır.

Bir tavuğun organik olması için yumurtadan çıktıktan sonra 1. günden itibaren organik tarım yönetmeliğine uygun şekilde beslenmeye ve bu yönetmeliğe uygun çiftliklerde büyümeye başlaması gerekmektedir.

Organik üretim toplum refahını korur, hayvan refahını ön planda tutar.

Hiçbir sınırlayıcı ekipman, yapay ışık kullanılmaz. Doğanın sunduğu tüm serbestlik ve sağlık organik üretimin temelini oluşturur.

Konvansiyonel üretimde 25.000-30.000 adet tavuğun konulabileceği kümeslere organik üretimde sadece 4.800 adet tavuk konmaktadır.

Organik tavuklar, minimum 81, ortalama 90 günde kesime gitmektedir.

Organik tavuklar hem kümeslerinde hem de kümes önlerinde kendilerine ayrılmış kontrollü alanlarda serbest bir şekilde dolaşırlar.

Organik tavuk başına minimum 4 m2 olacak şekilde her kümes önünde 20 dönüm organik dolaşım alanı vardır

Organik üretim anlayışının bir parçası olarak kümesler gibi kümes önü dolaşım alanları da organik olarak sertifikalandırılır.

Organik tavuk üretimi, baştan sona Bakanlık ve Uluslararası Organik Sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenmekte, yem ham maddeleri periyodik olarak analize gönderilmektedir.

Organik üretim tesislerinde yetişen tavuklar, kesinlikle hormon, antibiyotik, pestisit ve ağır metal gibi kimyasallar içermez.
Fav ✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok