Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Yaşlanmaya Karşı Doğal Savaşçı: Jackfruit

Dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen ve içeriği nedeniyle meyvelerin şahı olarak anılan Jackfruit, genç, kusursuz bir cildin adresi olar...

Dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen ve içeriği nedeniyle meyvelerin şahı olarak anılan Jackfruit, genç, kusursuz bir cildin adresi olarak da gösteriliyor. Vitamin, mineral, phytonutrientler, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından zengin bir kaynak olan Jackfruit, yaşlanma karşıtı, doğal bir savaşçı.

Günümüzde cilt konusunda kozmetik ürünler birbirleri ile rekabet ederken dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit içeriği ile yaşlanmaya karşı tek başına bir savaşçı vazifesi görüyor. Türkiye’de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan Jackfruit’in astımdan anemiye, kolon kanserinden tansiyona kadar birçok rahatsızlıkta önleyici etkisi bulunuyor.

Erken yaşlanmayı önlüyor

Tatlı, lezzetli ve egzotik meyve Jackfruit’in tüm meyvelerin şahı olduğunu söyleyen Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, “Vitamin, mineraller, phytonutrientler, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Bu meyve kalori içermekte ancak kolesterol ya da doymuş yağ içermemektedir. Jackfruit'ı en iyi tat, beslenme ve sağlık için tüketmenizi öneririm.” açıklamasını yapıyor. Kümeli ayrıca, yaş, menopoz ve düşük beslenme gibi birçok doğal faktörün vücudun yaşlanmasına neden olduğunu, kirlilik, UV radyasyonu ve dumanın erken yaşlanmayı teşvik ettiğini, Jackfruit’de bulunan antioksidanların ise yaşlanma sürecini yavaşlatmak için vücuttaki serbest radikalleri yok ettiğini belirtiyor.

Parlak ve kusursuz bir ciltten sağlıklı saçlara

Jackfruit meyvesinin özellik cilt üzerinde önemli bir etkisi bulunduğunun altını çizen Kümeli, cilt kırışıklıkları, parlayan ve kusursuz bir cilt için bu egzotik meyvenin en iyi adres olduğunu ifade ediyor. Kümeli kırışıklıklar için, “Jackfruit çekirdeğini biraz soğuk süte bir dakika daldırın. Bunu iyice ezin ve kırışıklıklara hafifçe uygulayın” diyerek 6 hafta içinde kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma olacağını söylüyor. İçeriğindeki yoğun tohumuyla kabızlığı engellediğini kaydeden Kümeli, “Jackfruit tohumu size kusursuz bir cilt sunabilir. Bunun için süt ve bal ile kuru tohumu ıslatınız. Onları ince bir hamur haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Kurumaya bırakın ve birkaç dakika içinde kusursuz cildi ortaya çıkarmak için yıkayın.” diyerek öneride bulunuyor. Jackfruit tohumlarının protein açısından da zengin olduğunu ifade eden Kümeli bu tohumların sağlıklı saçlar için önemli bir vitamin olan A vitaminini içerdiğini ve sağlıklı saç büyümesi için hayati olan sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olduğunun altını çiziyor.

Kolon, akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı koruma sağlıyor

Jackfruit’in kalori içermesine rağmen kolesterol ya da doymuş yağ içermediğini vurgulayan Taylan Kümeli, meyvenin özellikle kansere karşı koruma sağladığını, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kolon kanserini önleme konusunda da önemli bir ayrıcalığı bulunduğunu belirtiyor. Kümeli, “Jackfruit, kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar, phytonutrientler ve flavonoidlere sahiptir. Jackfruit içerisindeki antioksidanlar vücudu serbest radikallerden korur. Vücuttaki oksidatif stres yüzünden serbest radikaller üretilir. Bu hücrenizin DNA'sına zarar verir ve kanser hücresi üretir. Ancak antioksidanlar, DNA'yı serbest radikallerin hasarından korumak için bu serbest radikalleri etkisiz hale getirebilirler. Jackfruit ayrıca kolon, akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı koruma sağlar.” açıklamasını yapıyor.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, Jackfruit’in zengin içeriği ile yüksek tansiyon, inme ve kalp krizi azaltmak yararlı olduğunu, zengin antioksidan içeriği ile görme oranını artırdığını, katarakta karşı koruma sağladığını, kemik yoğunluğunu artırdığını, astım hastalarını rahatlattığını, anemiyi önlediğini ve tedavi ettiğini, kan şekeri seviyesinin düzenlediğini ve kabızlığı önlediğini ifade ediyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok