Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Dönerciden pideciye her menüde var

Yaza hazırlananlar için seçenek çok: Avokadolu sandviç, buharda somon, kepekli döner… Özgün tariflere ve yeni beslenme tarzlarına karşı mera...

Yaza hazırlananlar için seçenek çok: Avokadolu sandviç, buharda somon, kepekli döner…

Özgün tariflere ve yeni beslenme tarzlarına karşı merakın artmasıyla, giderek daha çok kişi hafif lezzetleri tercih etmeye başladı. Üstelik bu tercihler salata, kepekli tost, zeytinyağlı gibi klasiklerle de sınırlı kalmıyor; detoks çorba, avokadolu sandviç, buharda somon gibi tatlar da çok seviliyor. Dönerciden pideciye neredeyse her kategoriden restoran hafif tariflere menülerinde yer veriyor. Bugün Yemeksepeti’nde light, diyet, hafif olarak isimlendirilmiş ürünlerin sayısı 15 bini geçiyor.

Yaz döneminin yaklaşmasıyla form tutmak isteyenler tercihlerini daha hafif lezzetlerden yana kullanmaya başladı. Yemeksepeti’ndeki bu tarz ürünlerin sipariş oranı Nisan ayı itibarıyla kış ortalamasına göre yüzde 20 arttı.

15 bin tarifle yeni bir kategori doğuyor

Ancak bu dönemsel değişim bir yana, yeni ve özgün tariflerle büyük bir çeşitlilik sunmaya başlayan ‘hafif’ lezzetler, giderek daha çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bugün Yemeksepeti’nde light, diyet, hafif olarak isimlendirilmiş 15 binin üzerinde ürün bulunuyor.

Artık pideciler ve dönercilerde bile var

Yemeksepeti’nde satılan hafif ürünlerin yüzde 29’u salata ve yüzde 18’i tost kategorisinde yer alıyor. Fakat artık bu tarz tarifler neredeyse her çeşit mutfakta karşımıza çıkıyor. Örneğin yaratıcı çeşitleriyle pide ürünleri yüzde 12’lik payı ile bu listede üçüncü. En çok ilgi gören bir diğer kategori ise hafif lezzetlerin yüzde 5’inin sipariş edildiği döner.

Detoks çorba, avokadolu sandviç, buharda somon…

Akdeniz salatası, piliç ızgara, zeytinyağlı tabağı gibi klasikler, en çok tercih edilenler listesinde ilk sıralarda olsa da, artık onları ıspanaklı pide, kepekli döner dürüm, kepekli makarna gibi seçenekler takip ediyor. Ev yemekleri restoranlarında detoks çorba, kebapçılarda yağsız fırın mücver, büfe kategorisindeki restoranlarda ise avokadolu sandviç gibi son yıllarda şöhret kazanmış hafif tatları bulmak mümkün olabiliyor. Deniz ürünleri kategorisi de bu alanda bol seçenek sunuyor; en çok tercih edilenlerin başında ise somon balığının farklı tarifleri geliyor.

Hafif lezzetleri erkekler de seviyor

Yemeksepeti’ndeki hafif ürünlerin yüzde 52’sini kadınlar, yüzde 48’ini erkekler sipariş ediyor. Yaş ayrımına bakıldığında ise, 29 – 33 yaş arasındakilerin yüzde 30 oranıyla bu ürünleri en çok söyleyenler olduğu görülüyor.

Yüzde 13 daha fazla ödüyorlar

İster formuna dikkat etmek için olsun, ister lezzetini tercih etsin, isterse de yeni tarifleri deneme merakı olsun, bu ürünleri tercih edenler daha çok harcamaktan çekinmiyor. Hafif ürünlerin yer aldığı sepetlerin ortalama tutarları Yemeksepeti ortalamasının yüzde 18 üstünde seyrediyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok