Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

150 yıldır aynı lezzeti nasıl yakalıyorlar?

Türk mutfak kültürünün en köklü tatlılarından biri olan muhallebi, hafif lezzeti ve besleyiciliği ile en çok tercih edilen geleneksel tatlıl...

150 yıldır aynı lezzeti nasıl yakalıyorlar?
Türk mutfak kültürünün en köklü tatlılarından biri olan muhallebi, hafif lezzeti ve besleyiciliği ile en çok tercih edilen geleneksel tatlılarımızın başında geliyor. 

157 yıllık gurme tatlıcı Hafız Mustafa 1864, misafirlerinden büyük rağbet gören muhallebilerinin lezzet sırrını açıkladı! Altı nesildir geleneksel yöntemler ile hazırladıkları 20’den fazla muhallebi çeşidine sahip olan marka, nesiller boyu müdavimleri olan muhallebilerinde klasik pirinç ve buğday nişastası yerine; 150 yılı aşkın olduğu tahmin edilen Foça taşından yapılan taş değirmende öğütülen nişastayı kullanıyor. El emeği ile bu taş değirmende öğütülen sübyelik pirinç ile imal edilen nişasta, muhallebinin kıvamını da, tadını da eşsiz hale getiriyor.

Altı nesildir lokumu, şerbetli tatlıları ve muhallebiyi el emeğiyle üretip, üretim aşamasında geleneksel yöntemlere sadık kalan Hafız Mustafa 1864, aynı özeni muhallebilerinde de gösteriyor. Hafız Mustafa 1864 Yönetim Kurulu Başkanı Eren Ongurlar, muhallebilerinde kullandıkları yöntemi; “Biz klasik pirinç unu yerine, sübyelik pirinçten elde ettiğimiz nişastayı kullanıyoruz.Eskiden Osmanlı mutfağında hazır pirinç unu olmadığı için, özellikle sütlü tatlıların yapımında sübye kullanırlardı. Kırık pirinç ıslatılıp taş değirmende öğütülür. Elde edilen kremsi yapıya da sübye denir. 150 yıllık özel taş değirmenimiz ile öğütüp elde ettiğimiz sübye çok eski, deneyimli ustalarımızdan bize aktarılan bir tarif ve gelenektir” ifadeleriyle anlattı.

“HER DAMAK ZEVKİNE UYGUN MUHALLEBİ ÜRETİYORUZ”

Besleyiciliği ve lezzetiyle öne çıkan muhallebisini 150 yıldır değiştirmeyen ancak günümüze göre çeşitlendiren Hafız Mustafa 1864, her damak zevkine hitap eden, çilekli, orman meyveli, kabaklı sütlü, kivili gibi 20’den fazla çeşit muhallebi üretiyor. Üretiminin modern makinalarla yapılmasının, pirinç unu ve nişasta gibi fabrika ürünlerinin kullanılmasının orijinal muhallebi tarifini bozduğunu ifade eden Ongurlar, “Elimizden geldiğince geleneksel yöntemleri kullanarak muhallebinin orijinalliğini ve lezzetini muhafaza ediyoruz. Makineye değil, el emeğine yatırım yapıp tecrübeli ustalarımızla her ürünümüzü insan emeğiyle müşterimize sunuyoruz. Bu bizim en büyük lezzet sırrımız” diye konuştu.

GELENEKSEL TÜRK TATLARINI DÜNYAYLA BULUŞTURUYORLAR

İstanbul ve Dubai’de bulunan mağazalarıyla yılda 40 milyondan fazla misafiri ağırlayan Hafız Mustafa 1864, eşsiz muhallebileriyle de dünya çapında ün kazandı. İngiltere’de de şubeleşmeyi hedefleyen 157 yıllık tatlıcı, gittiği ülkelere üretimini de taşıyarak, tazeliğini ve kalitesini koruyor. Marka ayrıca dünyanın dört bir yanına gönderim de gerçekleştiriyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok