Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Et ve et ürünleri, sıcak havalarda nasıl saklanmalı, nasıl pişirilmeli?

Sıcak Havalarda Et ve Et Ürünleri için Saklama ve Pişirme Önerileri Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca sofraya misaf...

Et ve et ürünleri, sıcak havalarda nasıl saklanmalı, nasıl pişirilmeli?
Sıcak Havalarda Et ve Et Ürünleri için Saklama ve Pişirme Önerileri

Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca sofraya misafir olan et ve et ürünleri sektörünün köklü kuruluşu DANET, yurt genelinde etkili olan sıcak havalarda et ve et ürünleri için saklama ve pişirme önerilerinde bulundu. İnsan beslenmesi açısından büyük önem taşıyan et ve et ürünlerinin, sadece satın alma noktasına kadar değil, pişirme öncesine dek soğuk saklanması önem taşıyor.

Kurulduğu 1975 yılından bu yana gıda sektöründe güçlü bir konum elde eden et ve et ürünleri markası DANET, ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca sofraya misafir oluyor. Gıda güvenliği ve kalite konusunda en yüksek standartları tavizsiz uygulayan DANET, tüketicilerine yurt genelinde etkili olan sıcak havalarda et ve et ürünleri için saklama ve pişirme önerilerinde bulundu.

Et ve Et Ürünleri Beslenme Açısından Çok Önemli

Önemli ölçüde sindirilebilir protein ve B12 vitaminin yanı sıra demir, potasyum, fosfor, sodyum, magnezyum, çinko gibi mineral maddeler içeren et ve et ürünleri, insan beslenmesinde önemli yer tutuyor. Et ve et ürünlerinden alınan hayvansal protein, özellikle beyin hücrelerinin gelişimi açısından önem taşıyor. 70 kilo bir insanın 70 gram olan günlük protein ihtiyacının 40-50 gramının hayvansal proteinden karşılanması ve bunun için de günde yaklaşık 200 gram et ve et ürünleri tüketilmesi gerekiyor.

Öte yandan insan beslenmesinde bu kadar değerli olan et ve et ürünlerinin, özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda bozulmadan saklanması ve besin değeri azaltılmadan pişirilmesi büyük önem taşıyor. Et ve et ürünleri çabuk bozulabilen, bozulduğunda kokuşan besin maddeleridir. Etlerin bozulmasına sebep olan fiziksel, kimyasal ve enzimatik faktörlerin, mikroorganizmaların çoğalmasının önüne geçilebilmek için soğutma ve dondurma işlemleri, et ve et ürünlerinde uygulanan en yaygın yöntemler olarak öne çıkıyor.

Piknik Alanlarında Sıcak Havaya Dikkat

Özellikle yaz aylarında açık havada piknik, pikniklerde de mangal yapmak, kültürümüzün bir parçası. Ancak, sıcak havalarda et ve et ürünlerinin piknik alanına götürülürken ve burada pişirme öncesi bekletilirken dikkatli davranmak gerekiyor. Evlerimizde buzdolabında sakladığımız et ve et ürünleri, piknik yerlerine taşınırken yolda uzun süre geçirilirse bozulma riskine maruz kalabiliyor. Bu gıdaların soğuk tutan termos çantalarda ya da en azından yanına buz kasetleri konularak taşınması gerekiyor. Et ve et ürünleri gibi sıcaklığa hassas ürünler buzdolabından en son çıkartılmalı. Öte yandan piknik alanlarında soğutucu yok ise, et ve et ürünlerinin pişirilmesine kadar uzun süre geçmemesi, ürünlerin sıcakta ve güneş altında bekletilmemesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda özellikle kıyma ve köfte, kebap gibi kıymadan yapılan ürünlere ve çok hızlı bakteri üretebilen piliç ürünlerine çok dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca bu ürünlerin iyi pişirilmesi ve içinin çiğ kalmaması da önem taşıyor.

Alışveriş Sonrası Eve Ulaşımın Uzun Sürmemesi Gerekiyor

Et ve et ürünlerinde soğuk zincirin korunması, özellikle sıcak havalarda büyük önem taşıyor. Soğuk zincir kavramınınsa sadece üretimden satış noktası arasında kalmayıp, satın alım sonrası evde buzdolabına kadar geçecek süreyi de kapsar şekilde düşünülmesi gerekiyor. Yaz aylarında marketten ya da kasaptan alınan etler, buzdolabına gidene kadar arabaların bagajlarında uzun süre bekletilebiliyor ve bu da et ve et ürünlerinde sıcaklığın yükselmesine ve bozulmalara neden olabiliyor. Özellikle kıyma, bu tür hatalardan çok daha çabuk etkileniyor. 

Bilinçli Alışveriş 

Et ve et ürünlerinin satış noktalarında mutlaka 0 ila +4 C derecede muhafaza edilmesi gerekiyor. Tüketicilerin satış noktalarında bu konuya uyulduğuna ve alışveriş sırasında ürün sıcaklığı, son kullanma tarihi ve etiket bilgilerine dikkat etmeleri büyük önem taşıyor. Bu tip ürünler alışverişin en sonunda alınmalı, mümkünse soğuk tutan çanta veya torbalarda taşınmalı ve bir an önce eve ulaştırılarak, buzdolabına yerleştirilmeliler.

Uzun Süreli Saklama için Bilinçli Dondurma 

Dondurulmuş et ürünlerinin -18 C derece sıcaklıkta saklanması gerekiyor. Etin merkezindeki sıcaklığın -18 C derecede olması önem taşıyor. Bu şekilde soğutulan etler uygun koşullarda 6 ay ile 1 yıla kadar muhafaza edilebiliyor. Burada en önemli konu, donmuş etlerin çözüldükten sonra tekrar dondurulmaması. Bu konuya özellikle dikkat etmek gerekiyor. DANET, bunun önüne geçilmesi için etin dondurulmadan önce tüketim amacına göre porsiyonlamasını ve parçalar halinde dondurulmasını öneriyor.

Eti Besin Değerini Kaybetmeden Pişirmek Gerekiyor

Et pişirirken lezzeti ve besin değerlerini koruyacak yöntemlerin ve tekniklerin kullanılması önem taşıyor. Etlerin uygun yöntemle pişirilmesi sadece lezzet için değil aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına yol açmamak için de önemli. Pişirilerek tüketilen et hem daha kolay çiğnenerek sindirime hazır hale geliyor ve içeriğindeki vitamin ve minerallerin daha iyi emilimi sağlanıyor, hem de barındırma riski olan zararlı mikroorganizmalardan arındırılmış oluyor. Ancak yanlış teknik ve süre ile pişirilen et besin değerini kaybediyor. Etlerin pişirme süresinde de çok uzun süre ısı ile temas etmemesi, öte yandan da çiğ kalmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

Eti pişirmede genellikle yağda kızartma, kavurma, ızgara, fırında pişirme ve haşlama teknikleri kullanılıyor. Yaz aylarında ve çöl sıcaklarının hakim olduğu dönemlerde kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara ve fırın gibi sağlıklı pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi öneriliyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok