Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Petek Bal Mı Süzme Bal Mı Tercih Etmeliyiz?

Doğanın mucizevi gıdası bala, el değdirtmeden, içine bir şey ekletmeden ve içinden bir şey eksiltmeden insanlara aynı kusursuzluk ile sunmay...

Doğanın mucizevi gıdası bala, el değdirtmeden, içine bir şey ekletmeden ve içinden bir şey eksiltmeden insanlara aynı kusursuzluk ile sunmayı misyon edinen Anavarza Bal, petek balın risklerini ve arıcılıkta hasat zamanının önemini açıklıyor.

İlkbahar bitip yaz aylarına girildiğinde, büyük bal mevsimi de başlamış oluyor. Bal toplama mevsiminin başladığı arıların kovana girişlerinden belli olurken, lezzet açısından da hasat zamanı büyük önem taşıyor. Hasat zamanını belirlemek için ise doğaya değil, kovanın içine bakılması gerekiyor.

Hasat zamanının balın kalitesini ve lezzetini etkilediğini dile getiren Anavarza Genel Müdürü Can Sezen “Arılar balı petek gözlerine doldurduktan sonra kovanda belirli bir süre kanat çırpma hareketlerinin oluşturduğu hava akımı ile balın neminin alınmasını sağlarlar. Bu bir nevi olgunlaşma sürecidir. Bu süreci yaşamadan hasat edilen bal kalite ve lezzet olarak olumsuz yönde etkilenir .“olarak açıklıyor.

Neden Süzme Bal Tercih Etmeliyiz?
Süzme bal mı, petek bal mı tüketmeliyiz sorusu, günümüzde halk arasında sıklıkla sorulan bir soru. Kullanım alışkanlıklarına bakıldığında, tüketicinin genellikle süzme balı tercih ettiği görülse de, geleneklerine bağlı olanların petek balı tercih ettiği görülüyor. Bilindiği gibi, arı peteği bal tüketerek yapıyor. Arı, nektarı petekte depolayıp olgunlaştırırken, dışarıdan getirdiği kirlilik bileşenlerini de yapısına çekiyor. Peteğin kirlilik seviyesi artıkça rengi koyulaşıp kararıyor.

Petek balın insan sağlığı açısından süzme baldan farkını açıklayan Anavarza Genel Müdürü Can Sezen “Süzme bal ile petekli bal arasında bileşim olarak fark yoktur. Her ikisinin de besin değerleri aynıdır. Petekli bal tüketmenin insan sağlığı açısından süzme bala oranla hiçbir avantajı yoktur. Ancak biz petekli bal tüketilmesini sağlıklı bulmuyoruz. Bunun da sebebi süzme bal tüm peteklerden elde edilip homojen bir karışım oluşturulup analizleri yapılarak kontrol edilmektedir. Petek balda ise tek tek her peteğin analizinin yapılması teknik olarak zor ve zahmetlidir, hatta imkansız denilebilir. Bu nedenle de kontrolleri yapılmamaktadır. Örnek olarak yapılan ilaç uygulamaları petekte kalabilir ve kontrol edilmediği takdirde o şekilde kullanılabilir. Kontrolsüz ürün tüketilmesini bu nedenle tavsiye etmemekteyiz” diyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok