Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

“Sağlıklı ve mutlu çocuklar” bu tasarımlarda

2003 yılından itibaren düzenlenen, lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerinin geleceğin ev aletlerini tasarladığı Electrolux De...

2003 yılından itibaren düzenlenen, lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerinin geleceğin ev aletlerini tasarladığı Electrolux Design Lab 2015’in kazananı belli oldu. 

Türkiye’den Dorian isimli tasarımıyla ilk 35 arasında yer almayı başaran Örsan Berkay Tülüce’nin de katıldığı yarışmada İngiliz Jordan Lee Martin’in “Bloom” konsepti 1500 proje arasından sıyrılarak birinciliği yakaladı. Helsinki’de gerçekleşen ödül töreninde ilk üçe giren yarışmacılar, uluslararası basın mensupları, bloggerlar ve Electrolux uzmanlarından oluşan jürinin oyları belirlendi.

Bu yıl 13. kez gerçekleştirilen ve “Sağlıklı ve mutlu çocuklar” temasıyla düzenlenen Electrolux Design Lab 2015’te pişirme, hava temizleme ve kumaş bakımı kategorilerinde yaratıcı ve yenilikçi ürün tasarımları yarıştı. Türkiye’den Dorian isimli tasarımıyla ilk 35 arasında yer almayı başaran Örsan Berkay Tülüce’nin de katıldığı yarışmada İngiliz Jordan Lee Martin “Bloom” konsepti ile uluslararası basın mensubu, blogger ve Electrolux uzmanlarından oluşan jürinin oylarıyla1500 proje arasından sıyrılarak birinciliği yakaladı.

Fonksiyonel ve dijital eğitim arasında bir köprü oluşturarak çocuklara temel yaşam becerilerini eğlenceli bir biçimde öğretmeyi hedefleyen Bloom, konsepti Electrolux Design Lab 2015’te ilk sıraya yerleşti. “Bloom”, çocukların aileleriyle eğlenceli bir şekilde vakit geçirirken, pişirme, temizlik ve hijyen gibi temel becerileri öğrenmelerine ve günlük işlerini bağımsız bir şekilde yapmalarına da yardımcı oluyor. Martin bu konsept için dünyadaki çoğu evde kullanılan su ısıtıcısı ürününü baz alarak tasarımını kaynayan su teması olarak belirledi. Bloom konsepti ortasında kettle, kettle dock’u ve etrafında her biri suya dayanıklı bağımsız 3 bölümden oluşuyor. Kettle bölümü suyu buharlaştırarak kaynatırken etrafındaki hijyen, pişirme ve bitki yetiştirme bölümleri ise kaynayan suyun çıkardığı buharın döngüsüyle aktifleşiyor. Manyetik indüksiyonlu bir mekanizma sayesinde suyun buharlaşma gücünden faydalanan ürün dünyanın en kullanışlı ekolojik su ısıtıcısı olarak tanımlanıyor. Çocuklar bu tasarım sayesinde aynı anda birden fazla işi güvenilir bir tasarımda öğrenip uygulayabiliyor.

Electrolux Tasarım Bölümü Başkanı Lars Erikson, Bloom ile ilgili “Teknolojiyi akıllıca kullanarak oluşturulan bu estetik konsept, çocukların temel kuralları duygusal, dijital ve uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlıyor. Bu ürünün birçok farklı alanda kullanılabileceğini düşünüyorum”, diye konuştu.

İkincilik ödülü ise Litvanyalı Dominykas Budinas’ın Airshield adlı hava temizleyici özelliğe sahip bebek arabası tasarımına verildi. 0 – 6 ay arası bebekler için kirli havayı filtreleme sistemiyle temizledikten sonra içeriye veren tasarım bebeklerin henüz bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu dönem için ideal bir kullanım sunuyor. Ürünün içinde ve dışında bebek ve ebeveynin birbirlerinin seslerini duyabilmeleri için mikrofon da bulunuyor.

Üçüncülük ödülü ise Güney Koreli Jeongbeen Seo’nun klasikleşmiş Hula Hoop ürününü günümüze uyarladığı QH (Quadruple H) konseptine verildi. Hula Hoop’un içinde ayrıca bir hava temizleyicisinin de bulunduğu QH, çocukların hem içeride hem de dışarıda eğlenirken temiz hava soluyabilecekleri sağlıklı bir ürün olarak jürinin beğenisini kazandı. Ürün aynı zamanda evlerde camın önüne de asılarak hava temizleyicisi vazifesi görebiliyor.
Fav

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok

Tanıtım Yazısı | Reklam Haber
Bumerang - Yazarkafe