Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

İlk bakışta iyi bir yemek fotoğrafı nasıl anlaşılır?

Reklamlarda, sosyal medyada, hayatımızın her noktasında sürekli yemek fotoğrafları görüyoruz. Yeme-içme sektörünün dünyanın dört bir yanında...

Reklamlarda, sosyal medyada, hayatımızın her noktasında sürekli yemek fotoğrafları görüyoruz. Yeme-içme sektörünün dünyanın dört bir yanında vazgeçilmez bir yükselişte olması yemeklerin görselliğini öne çıkarıyor. Etrafımızı çevreleyen yemek fotoğraflarının bazıları gerçekten o yemeği tatma isteği doğururken bazıları sadece gözümüze hoş görünüyor.

Yeme- içmeyi, mekanları gezmeyi sevenler ve yemek fotoğraflarına ilgi duyanlar için Yemek ve Gezi Fotoğrafçısı Serina Tara, güzel ve iyi fotoğraflanmış yemek karelerini fark etmenin yollarını paylaşıyor.

Yemeklerin şekline ve dokusuna uygun çekim açısı önemlidir.

Yemeklerin şekline ve dokusuna en uygun açıdan fotoğraflarının çekilmesi yemeğin daha iyi yansıtılmasını sağlıyor. Örneğin, bazı yemekler makro çekim ister. Yemeğin bütününü görmek değil yemeğin belirli kesimlerini görmek yeterli oluyor. Kimi yemekler ise tepeden çekildiğinde güzel ve daha etkili görünüyor.

Her yemeğin bir hikayesi olmalı!

Yemeğin yanına konulan malzemelerin yemek ile uyumu iyi fotoğraf hakkında ipucu sunuyor. Yemeğin rengine uygun kullanılan peçeteler, arkasındaki fon renkleri veya yemeği daha net gösteren tabaklar, dikkat çeken yemek fotoğrafının olmazsa olmazıdır. Ayrıntılar, kadrajın belirleyicisidir.

Yemeğin lezzetini göstermek için kullandığımız tüm yardımcı malzemeler karenin hikayesini oluşturuyor. Fotoğrafta yemeğin arkasında duran birkaç bardak, büyük hasır servis tabağı, renkli vazolar ve benzeri küçük detaylar, hikayenin tamamlayıcı aksesuarlarına dönüşüyor. İyi bir fotoğraf kesinlikle güzel kurgulanmış bir hikayeyi yansıtıyor. Örneğin; bir kek ile dağınık tecrübesiz bir genç ev kadını imajı yaratabilirken yine aynı kekle çok şık gümüşler, porselenlerle mükemmel bir 5 çayı hikayesi oluşturabilirsiniz.


Doğru kadraj, oran ve ışık ile sonuç harika!

Kadraj, kompozisyon ve ışık iyi bir fotoğrafın üç silahşörüdür. Yatay ve dikey olarak yemek fotoğraflarında dikkat edilmesi gereken başlıca kadraj kuralları vardır. Çoğu zaman amaç her zaman dikkati yemek üzerine hatta tadılacak o ilk lokma üzerine çekmek oluyor. Destekleyen malzemelerle kompozisyon doğru seçilmiş kadrajla her detayı gerektiği kadar gösteriyor. Fotoğraf kurgusuna uygun seçilen ışık ve ışığın doğru kullanımı etkili fotoğrafların ilk bakışta anlamanızın en büyük yardımcısıdır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok