Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Ünlülerden 'Süt İçiyorum' kampanyasına destek

Ulusal Süt Konseyi’nin Türkiye’de süt içme alışkanlığının artırılması ve çocukların süt tüketimine özendirilmesi amacıyla başlattığı “Süt İç...

Ulusal Süt Konseyi’nin Türkiye’de süt içme alışkanlığının artırılması ve çocukların süt tüketimine özendirilmesi amacıyla başlattığı “Süt İçiyorum” kampanyasına ünlülerden destek geldi. 


Aralarında; Rıdvan Dilmen, Ceyhun Yılmaz, Doğukan Manço, Yunus Günçe, Başak Sayan ve Şahika Ercümen gibi isimlerin olduğu, spor ve sanat camiasından pek çok ünlü kamera karşısına geçerek, süt tüketimine dair önemli mesajlar verdi ve süt içerek kampanyanın önemine dikkat çekti.

Faydaları saymakla bitmeyen süt, zeka gelişiminden kemik sağlığına kadar vücudumuzun her yapı taşına olan katkısıyla aslında bir şifa kaynağı fakat ülkemizde yeterli miktarda tüketilmiyor. Süt tüketiminde Türkiye’nin dünya ortalamasının altında kalması nedeniyle harekete geçen ve süt tüetimini artımak için “Süt İçiyorum” kampanyasını başlatan Ulusal Süt Konseyi’nin örnek projesine, ünlülerden destek geldi.

“SAĞLIĞIMI SÜTE BORÇLUYUM”

Kamuoyunu, özellikle de çocukları ve ebeveynleri sağlıklı ve güvenilir süt tüketimi konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan “Süt İçiyorum” projesi için spor ve sanat camiasından pek çok ünlü kamera karşısına geçerek süt içti ve ‘Sağlığımı süte borçluyum’ diyerek süt içmenin önemine dair mesajlar verdi.

Rıdvan Dilmen, Radyo Programcısı-Şair Ceyhun Yılmaz, Serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu Şahika Ercümen, Teknik Direktör Abdullah Avcı, Müzisyen Doğukan Manço, Oyuncu Başak Sayan, eşi ve bebeği, Oyuncu Seda Demir, TRT’de Masal Kitabı programının sunucusu ve oyuncu Gümeç Alpay Aslan, Yunus Günçe, Milli Tenisçi İpek Şenoğlu, Dilek Yanık ve Spor Spikeri Tuğba Dural’ın destek verdiği kampanya ile 7’den 70’e her yaş grubunun süt tüketimine özendirilmesi ve süt tüketiminin faydalarına dikkat çekiliyor.

HEDEF SÜT TÜKETİMİNİ ARTIRMAK

Süt beyin gelişiminde etkili olan iyot, demir, çinko, folik asit, B12, B6, E ve A vitaminlerinin tümünü içermesi nedeniyle zeka gelişimini destekliyor, yüksek kalsiyum oranıyla kemik kaybı olan osteoporozu önlüyor, gribe karşı koruyor, uykuyu düzenliyor, tok tutuyor, yağ yakımını kolaylaştırıyor, bağırsak kanserine karşı koruyor yani faydaları saymakla bitmiyor. Fakat bu kadar faydaya rağmen ülkemizde süt tüketimi dünya ortalamasının altında kalıyor.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, ülke olarak süt üretiminde dünyada sekizinci Avrupa’da üçüncü sırada yer almamıza rağmen özellikle çocukların süt tüketiminde sıralamanın oldukça gerisinde olduğuna dikkat çekerek şunları söylüyor: “Süt üretimi son on yılda %70 artarak 20.7 Milyon tona ulaşmasına rağmen tüketimde ortalamanın çok altındayız. Yani üretiyoruz ama tüketmiyoruz. Türkiye’de süt tüketimi yaklaşık olarak kişi başı yıllık 34 kilogram. Avrupa’da ise bu ortalama kişi başı 60, Amerika kıtasında 58 kilogram. Ulusal Süt Konseyi olarak başlattığımız Süt İçiyorum kampanyasıyla bu rakamların artırılmasını hedefliyoruz.”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok