Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE
FALSE
TRUE
HIDE_BLOG

Classic Header

{fbt_classic_header}

Top Ad

Son haberlerimiz:

latest

Glutensiz ürünler farkındalık yapıyor

Çölyak hastalığı, günümüzde en sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından sadece biri. Araştırmalar, ülkemizde 75 bin çölyak hastası olduğunu ...

Çölyak hastalığı, günümüzde en sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından sadece biri. Araştırmalar, ülkemizde 75 bin çölyak hastası olduğunu gösterse de bu sayının yaklaşık 750 bin olduğu düşünülüyor. 


Tahıl kaynaklı ürünleri tüketmenin neticesinde ortaya çıkan Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi ise glutensiz beslenme. Şarküteri et ürünlerinde birçok ilki gerçekleştiren Polonez, glutensiz ürünleri ile bu hastalığa dikkat çekiyor ve farkındalık oluşturmak için çalışıyor.

Çölyak Hastalığı, çocuk ve yetişkinlerde gluten içeren gıdaların tüketilmesi ile gözlenen ve daha çok ince bağırsaklarda emilim bozukluğunun ön planda olduğu sistemik bir hastalık. Her yaşta görülebilen çölyak; gluten ve gliadin proteini içeren gıdaların tüketilmesinden dolayı vücudun gereksinim duyduğu çeşitli vitamin ve mineralleri karşılayamamasına neden oluyor.

Ülkemizde Çölyak hastalığının görülme sıklığı ise yüzde 1 ila binde 3 arasında değişiyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tanısı konmuş 75 bine yakın Çölyak hastası var. Fakat tanısı konmamış hastalarla birlikte bu rakamın yaklaşık 750 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Çölyak hastalığının tek tedavisi ise ömür boyu glutenden uzak sıkı bir diyet uygulamaktan geçiyor.

Çoğunlukla gizli seyreden Çölyak hastalığının teşhis edilebilmesi için öncelikle bu hastalığın bireyler tarafından tanınması gerekiyor. Bu hastalığa daha çok dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Türkiye’de her yıl 9 Mayıs Çölyak Farkındalık Günü olarak anılıyor. 30 yıldır değişmeyen lezzetleri tüketiciler ile buluşturan Polonez, gluten hassasiyeti olan kişilerin de rahatlıkla tüketebileceği glutensiz çemensiz pastırma, füme et, jambon, kavurma, salam (hindi salam ve macar salam), sucuk ve sosis gibi tüm ürünlerini 20 mg/kg olan glutensiz üretim sınırına çekerek, bu kişilerin beslenme diyetlerine destek oluyor.

Sosyal farkındalık ışığının gücü kuvvetleniyor

Glutensiz ürünleriyle Çölyak hastalığına farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy; “İlk olarak 2017 yılında gluten hassasiyeti olan insanların sesine kulak vererek Polonez ürünlerinde ‘Glutensiz’ dönemini başlattık. Özellikle çemeninde gluten içeriğinden dolayı geleneksel lezzetlerimizden olan pastırmayı tüketemeyen tüketicilerimizin taleplerini değerlendirerek, pastırma üretiminde yaptığımız inovasyonla, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek glutensiz çemensiz pastırmayı da tüketicilerimize sunmayı başardık.

Aynı zamanda Çölyak hastalığına yönelik sosyal farkındalık çalışmalarımızı da geniş zaman diliminde tutmak adına ürün ambalajlarına ‘Glutensiz’ etiketini koyduk. Böylece gluten diyeti yapan insanların farkında olduğumuzu, sorun çözücü bir misyon ve vizyon birliğiyle hareket ettiğimizi göstermek istedik. Bu kişilerin diyetleri oldukça zorlayıcı.

Glutensiz gıda tüketimi çok kısıtlı olduğu kadar, bu ürünlerin bulunması güç ve diğer gıdalara göre oldukça pahalı. Biz de tüketicilerimizin sesine kulak verip bu alanda yeni lezzetler geliştirdik. Ve 2017 yılında Çölyak hastalığına dikkat çekmek için yaktığımız farkındalık ışığının gücünün bugün daha da kuvvetlendiğini görüyoruz. Bu da bizim için oldukça gurur verici” dedi.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Önizle

Hiç yorum yok